Seghärdat stål på export

Foto: Mats Samuelsson

Enterprise Europe Network har gett Norrhults Stålgjuteri såväl råg i ryggen och självinsikt som spännande kontakter på nya marknader.

Seghärdat stål på export


Norrhults Stålgjuteri är som de flesta småländska företag! Uppfinningsrika, kvalitetssäkra, arbetsamma, duktiga — och lågmälda. Enterprise Europe Network har gett dem såväl råg i ryggen och självinsikt som spännande kontakter på nya marknader.

Nisse Hammarström är marknadschef på Norrhults Stålgjuteri, och förklarar hur det hela började.
— Vi kom i kontakt med Peder Bylander på Enterprise Europe Network när vi fick pengar för produktutveckling. Han såg en större marknad för oss, och lade ut oss i deras databas. Då förstod vi inte hur stort det här nätverket var. Det börjar vi göra nu, och vi får nya kontakter varje vecka genom det, säger Nisse Hammarström.

Eget material


Norrhults största konkurrensfördel är ett egenutvecklat seghärdningsstål med extrema hållfasthetsvärden. Och det är en av anledningarna till att Peder på Enterprise Europe Network presenterat dem för olika europeiska företag.
— Vi har blivit inbjudna på flera olika möten. Mest givande har hittills ett möte i Växjö med forskningsrådet varit. Där kom vi i kontakt med ett norskt företag som arbetar med ett utvecklingsprojekt åt Statoil, berättar Nisse.
— Mest spännande var däremot ett möte med franska företag i Malmö, som Franska Ambassaden stod bakom. Det handlade dels om den forskningsanläggning som ska byggas i Lund, men också om ett projekt där man tittar på alternativa energikällor. Vi får se vad det kan leda till i framtiden.

Spark i baken


För Norrhults Stålgjuteri har det varit intressant att komma i kontakt med olika typer av aktörer i Europa, och han tror att flera bollar som satts i rullning i slutändan kommer att leda till en hel del intressanta affärer.
— Vi har länge letat efter intressanta samarbetspartners, och den databas som Enterprise Europe Network erbjuder har visat sig vara ett riktigt bra verktyg för att komma i kontakt med andra, menar Nisse. Och som småländskt företag är man ju lite försiktig. Vi har lite svårt att slå oss för bröstet och förstå hur bra vi faktiskt är. Där spelar Enterprise Europe Network en viktig roll. De har gett oss både en spark i baken och bra kontakter!
Text: Lill Andreasson
Sidan uppdaterad 2011-11-30
av Minna Rydgård